ناک شغلی کانادا

ناک شغلی کانادا چیست (NOC)

دولت کانادا  برای رسیدن به مفهوم مشترک برای توضیح یک شغل، سیستم ناک (NOC) را طراحی کرده است. این سیستم تمامی مشاغل موجود و مورد نیاز کانادا را با کدهای چهار رقمی از یکدیگر متمایز کرده است. شاید در نگاه اول دلیل منطقی برای این کار وجود نداشته باشد، اما با نگاهی دقیق و تخصصی به مشاغل، حتما متوجه ضرورت این دستبه بندی ها خواهید شد.

برای مثال به نظر می رسد برای شغل نجاری (Carpenter) تعریف مشخصی وجود داردو نیازی به دسته بندی دیگری نیست. اما سیستم ناک چهار ردیف شغلی تحت شماره های 7204، 7271، 7532 و 7611 را با توجه به جزءیات حرفه ای مثل نجاری سازه های دریایی یا ساخت قایق چوبی و … از یکدیگر متمایز کرده است. بنابر این مبنای  دسته بندی NOC فقط عنوان شغلی نیست بلکه شرح وظایف و توانمندی مورد نیاز است.

ناک های شغلی کانادا به 5 دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت

دسته اول یا تایپ 0 : مربوط به مشاغل مدیریتی و سطح بالا می باشد مانند مدیر عامل یک شرکت یا کارخانه صنعتی، محصولات غذایی، رستوران و غیره… به طور مثال مدیر مالی  داری شماره ناک   0111 می باشد و یا مدیر منابع انیانی دارای شماره ناک 0112 می باشد.

دسته دوم یا تایپ A : مشاغلی هستند که نیازمند مهارت بسیار بالا و همچنین مدارک دانشگاهی و آکادمیک هستند. به طور مثال مهندسی عمران با شماره ناک 2131، معلم ابتدایی یا مهد کودک با ناک شغلی 4032، طراح وبسایت با شماره ناک 2175 جزء مشاغل گروه A به حساب می آیند.

دسته سوم یا تایپ B : مشاغلی هستند که نیازمند مهارت بالا به همراه مدارک فنی و یا گواهی مهارتی معتبر می باشند. اکثر مشاغل در این دسته مربوط به افرادی می باشد که دارای مدرک دیپلم فنی یا فوق دیپلم هستند. لازم به توضیح است که برخی مشاغل که در عنوان شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند اما به دلیل نوع تخصص و مدرک دانشگاهی در دسته بندی متفاوتی قرار بگیرند. به طور مثال مهندسی عمران (civil engineering technologist and technical) با ناک شغلی 2231  در دسته B  قرار دارد و با مهندسی عمران با شماره ناک 2131  تفاوت دارد.

دسته چهارم یا تایپ C : مشاغل نیازمند مهارت متوسط با دیپلم یا گوهی نامه معتبر هستند مثلا اپراتور بیل مکانیمی با ناک شغلی 7521، انباردار و انبار گردان با ناک شغلی 1522

دسته پنجم یا تایپ D : مشاغلی که نیازمند مهارت پایین هستند معمولا بدون گواهی یا مدرک خاصی قابل انجام می باشند مانند کارگز مشاغل عمومی با ناک شغلی 7621، کارگر ساختمانی با ناک شغلی 7611

نکته مهم : همواره در نظر داشته باشید صلاحیت شما برای قرار گرفتن در یک ناک شغلی باید با توجه به دسته بندی آن ناک بر اساس سابقه شغلی مورد تایید به همراه گواهی سابقه کاری شامل شرح وظایف کاملا منطبق بر آن ناک شغلی مورد ارزیابی باشد تا مورد قوبل واقع شود. لذا همواره این را در نظر داشته باشید مدارکی که به عنوان سوابق شغلی ارائه میدهید باید قابل استناد و محکم باشد و توضیحات گواهی شغلی که ارائه می دهید کاملا منطبق بر توضیحات ناک انتخابی باشد. اگر به این نکات دقت نکنید امکان دارد افیسر مهاجرت پرونده مهاجرتی شما را  به دلیل عدم انطباق شغلی و یا صلاحیت شغلی به دلیل اشتباهی که انجام داید لغو کند و نپذیرد.

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
تفاوت ویزای کار با ویزای اقامت دائم کانادا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟