مهاجرت اکسپرت

برنامه ورود سریع یا اکسپرس انتری کانادا

بعد از سال 2014 دولت فدرال کانادا برای نیروی کار ماهر اقدام به راه اندازی یک سیستم جامع و کامل برای جذب مهاجرین با توانایی های خوب نمود. معیار های امتیاز دهی افراد به بخش های زیر تقسیم می شود :

 • سوابق تحصیلی
 • سوابق شغلی
 • سطح دانش زبان انگلیسی و فرانسوی
 • داشتن اقوام درجه یک مقیم در کانادا
 • سوابق تحصیلی در کانادا
 • سوابق کاری در کانادا
 • سن
 • مجرد یا متاهل بودن شما
 • داشتن پیشنهاد کاری از یک شرکت کانادایی
 • داشتن دعوتنامه استانی
 • مدارک های مهارتی مورد تایید کانادا
 • سلامت جسمی و روحی شما
 • نداشتن سوء سابقه

برنامه اکسپرس انتری در چهار بخش کلی طبقه بندی می شوند که هر کدام تفاوت هایی دارند و شما با توجه به سوابق تحصیلی و کاری در یکی از این چهار بخش قرار خواهید گرفت ولی نوع مراحل اقدام تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. در این برنامه شما پس از ساختن پروفایل در وب سایت اداره مهاجرت کانادا و تاییدیه اولیه مدارک خود را بارگذاری می نمایید و در استخر اکسپرس انتری قرار خواهید گرفت. پس ار دریافت ITA می توانید برای اقامت دائم کانادا اقدامات لازم را انجام دهید.

افراد و خانواده ها در سرتاسر جهان می توانند تنها از طریق برنامه اکسپرس انتری طی چند ماه به کانادا مهاجرت کنند. برنامه ورود سریع که برای اولین بار در سال 2015 معرفی شد، به اصلی ترین عامل مهاجرت کارگران ماهر به کانادا و یکی از محبوب ترین سیستم های مهاجرتی در سطح جهان تبدیل شده است.

اکسپرس انتری یک برنامه مدیریتی سیستماتیک مخصوص اداره مهاجرت کانادا می باشد جهت مدیریت، انتخاب درست و به جریان انداختن برررسی پرونده های متقاضیان.  این یک برنامه جامع مهاجرتی کانادا ویژه نیروی کار ماهر می باشد که بخش فدرال کانادا آن را طراحی کرده است و تمامی برنامه های نیروی کار ماهر استانی نیز در زیر مجموعه این برنامه قرار میگیرند.

اکسپرس انتری یک سیستم مهاجرتی رقابتی است که همه نامزدهای واجد شرایط را در برابر یکدیگر قرار می دهد و سپس از بهترین نامزدها دعوت می کنند تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند. کاندیداها با توجه به سن، تحصیلات ، مهارت زبان ، تجربه کار ، پیشنهاد کاری از کانادا و عوامل دیگر مورد بررسی قرار می گیرند.

در این برنامه ، افراد و خانواده هایی که مایل به اقامت در کانادا هستند می توانند فقط در طی چند ماه اقامت کانادا را دریافت کنند و به همین علت اسم آن اکسپرس انتری با ورود سریع نام گذاری شده است.

اکسپرس انتری چگونه کار می کند – راهنمایی گام به گام

تعیین صلاحیت

متقاضیان بالقوه باید تحت یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال زیر واجد شرایط شوند:

 • The Federal Skilled Worker Class (FSWC).  نیروی کار ماهر فدرال
 • The Canadian Experience Class (CEC). کلاس تجربه کانادایی
 • The Federal Skilled Trades Class (FSTC). نیروی کار ماهر بر اساس مهارت های فنی و حرفه ای

بخشی از برنامه های انتخاباتی استانها  (PNPs) با Express Entry هم راستا شده اند ، لذا نامزدها باید برای پس از دریافت دعوت نامه استانی باید در سیستم اکسپرس انتری پروفایل بسازند و وارد استخر شوند با داشتن دعوت نامه استانی امتیاز بیشتری نسبت به رقبا دارند و شانس قبولی آنها بسیار بالا می رود. قوانین و شرایط هر استان متفاوت می باشد و قوانین جذب نیروی  کار ماهر هر استان را باید جداگانه بررسی کنید. شباهت های قوانین برنامه اکسپر انتری و برنامه های استانی کانادا شامل داشتن حداقل یک سال سابقه کاری، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم دوازده ساله دبیرستان، همچنین سطح مشخصی از دانش زبان انگلیسی و یا فرانسوی کانادا سوء سابقه کلیه افراد را مورد بررسی دقیق قرار می دهد همچنین شرایط سلامت جسمی و روحی افراد را نیز با گرفتن آزمایشات پزشکی مورد بررسی قرار می دهد.

ایجاد حساب کاربری جهت ورود به سیستم اکسپرس انتری:

 افراد واجد شرایط باید پروفایل خود را بسازند با توجه به مدارک و سوابق خود به سوالات با دقت پاسخ دهند و وارد استخر جهت رقابت شوند. سیستم نرم افزاری اکسپر انتری بر اساس می زان ابراز علاقه مندی (EOI) به شرایط شما عمل می کند. داوطلبان واجد شرایط به طور خودکار براساس مشخصات خود نمره دریافت می کنند و در مقابل سایر کاندیداهای حاضر در استخر قرار می گیرند.

امتیاز دهی برنامه اکسپرس انتری بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (CRS) است که حداکثر امتیاز 1200 می باشد. داوطلبان می توانند با برداشتن گام هایی در جهت بهبود نمره CRS ، رتبه خود را بهبود بخشند. هرچه نمره CRS یک نامزد بالاتر باشد ، احتمال دریافت دعوت نامه (ITA) برای متقاضی خواهد بود.

سیستم امتیاز دهی برنامه اکسپرس انتری (CRS) خیلی دقیق می باشد و کاملا مشخص می نماید که آیا شما شانسی برای ورود به اسخر دارید و در ادامه شانسی برای دریافت دعوتنامه خواهید داشت یا خیر.

سیستم امتیاز دهی کانادا سوابق تحصیلی، شغلی، وضعیت تاهل، سطح زبان انگلیسی /فرانسوی، پیشنهاد کاری از کانادا، داشتن دعوتنامه استانی، داشتن سابقه تحصیل یا کاری در کانادا و داشتن اقوام درجه یک هم خون شما در کانادا را بررسی می نماید و بر اساس آن امتیاز شما را از 1200 محاسبه می نماید.

داوطلبان می توانند در صورت داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی به همراه نامه تاییدیه تاثیر پذیری بر کارگران کانادایی (LMIA) ، یا در صورت دریافت سرتیفیکیت نامزدی استانی ، امتیاز اضافی دریافت کنند.

ایجاد حساب کاربری در بانک شغلی کانادا (اختیاری): داوطلبان فاقد پیشنهاد شغلی یا نامزدی استانی ، می توانند در بانک کار کانادا ثبت نام کنند ، بانک شغلی کانادا یک منبع عمومی رایگان است که برای کمک به کارفرمایان کانادایی در شناسایی و انتخاب افرادی که مهارت های مورد نیاز آنها را داشته باشند ایجاد شده است. این مرحله در گذشته اجباری بود، اما از ژوئن 2017 داوطلبانه شده است.

دریافت دعوت نامه (ITA) جهت اقامت دائم کانادا

اداره  مهاجرت  کانادا (IRCC)  قرعه کشی اکسپرس انتری را در فواصل منظم (معمولاً هر دو هفته) انجام می دهد. در این قرعه کشی ، از داوطلبان بالاتر از یک رتبه مشخص دعوت می شود تا برای اقامت دائم کانادا درخواست کنند. اگر نامزدی دعوت نشود ، مشخصات آنها پس از 12 ماه منقضی می شود ، در این مدت یک ساله افراد می توانند در صورت تغییرات شرایطشان، مشخصات جدیدی را ارائه دهند. برای جزئیات در مورد آخرین قرعه کشی اکسپرس انتری  میتوانید مرتبا از لینک زیر انتخاب ها را دنبال نمایید.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/submit-profile/rounds-invitations.html

نمره CRS خود را بهبود نمایید: داوطلبانی که در استخر هستند و هنوز انتخاب نشده اند ، می توانند مشخصات و نمره ورود خود را بهبود بخشند. آنها می توانند با ارسال اطلاعات جدید و به روز این کار را انجام دهند. مثالها عبارتند از: افزایش نمرات زبان ، ارزیابی مدارک تحصیلی جدید ، اضافه کردن تجربه کار اضافی ، و / یا اخذ یک پیشنهاد شغلی کانادی واجد شرایط یا ارائه سرتیفیکیت نامزدی استانی.

درخواست خود را برای اقامت دائم  کانادا ارسال کنید: در صورت دریافت دعوت نامه (ITA) ، 60 روز به شما فرصت داده می شود تا درخواست کاملی برای اقامت دائم کانادا ارائه دهید. در این برنامه شما باید اطلاعات شخصی گسترده ای را به همراه اسناد پشتیبانی ارائه دهید. کلیه مدارک به صورت الکترونیکی ارسال می شود. بعد از اینکه درخواست خود را ارسال کردید ، باید منتظر صدور تصمیم نهایی باشید. 80 درصد پرونده های ارسال شده در شش ماه یا کمتر مورد بررسی قرار میگیرند.. اگر درخواست شما تأیید شود، شما مجاز به دریافت کردن ویزای لندینگ کانادا و فعال کردن وضعیت اقامت دائم خود در کانادا خواهید بود.

قبل از ایجاد حساب کاربری اکسپرس انتری به چیز هایی نیاز دارید؟

قبل از ایجاد حساب کاربری در برنامه اکسپرس انتری شما به سه مدرک اصلی نیازمند می باشید

مدرک آزمون زبان بین المللی: همه داوطلبان قبل از ورود به برنامه اکسپر انتری باید مدرک لازم مبنی بر مهارت خود به زبان انگلیسی یا فرانسوی را نشان دهند. برای اثبات این موضوع، شما نیاز به ارائه سرتیفیکیت نمرات رسمی از آزمون های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا می باشید. حداقل نمره مورد نیاز در بین سه برنامه اکسپرس انتری متغیر است.

اگر می خواهید مهارت خود را به زبان انگلیسی ثابت کنید ، گزینه های شما امتحان آموزش عمومی آیلتس(General ILETS Exam) یا آزمون عمومی CELPIP است. اگر می خواهید مهارت خود را به زبان فرانسه ثابت کنید ، گزینه های شما آزمون TEF یا امتحان TCF است.

ارزیابی اعتبارنامه های آموزشی (ECA) :  ECAارزیابی آموزش غیر کانادایی با استانداردهای کانادایی است. به بیان ساده تر معادل سازی مدرک تحصیلی شما به مدرک مشابه کانادایی میباشد. نکته قابل توجه اینکه ، داشتن مدرک تحصیلی فقط یک الزام اجباری برای طبقه کارگر ماهر فدرال (FSWC) است. اما توصیه می شود که کاندیداهای FSTC و CEC همچنین گزارش ECA را تکمیل کنند ، زیرا آموزش یک مؤلفه مهم نمره CRS است.

توجه: برای برنامه های آموزشی تکمیل شده در کانادا یک ECA لازم نیست. به بیان ساده تر افرادی که از یک کالج کانادیی با دانشگاه کانادایی فارغ التحصیل شده باشند نیاز به ECA یا معادل سازی ندارند.

گذرنامه: برای ارسال مشخصات هویتی خود در برنامه اکسپرس انتری، گذرنامه معتبر لازم است. لذا قبل از ساخت پروفایل حتما گذرنامه خود را دست داشته باشید. در موارد بسیار نادر ، ممکن است اسناد شناسایی جایگزین در صورت عدم امکان گرفتن گذرنامه، پذیرفته شود.

پس از داشتن این سه سند ، می توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا ایجاد کنید.

درخواست با همسر رسمی یا نامزد: اگر با همسر یا نامزد  خود درخواست می کنید ، شما باید شرایط خود را نسبت به یکدیگر مقایسه کنید و هر کدام نمره CRS  بالاتری کسب نمودید به عنوان اقدام کننده اصلی در سیستم اکسپرس انتری ثبت نام کنید. شرایط و امتیاز خود را قبل از اقدام مقایسه کنید. شما باید در نظر داشته باشید یک فرد با شرایط یکسان در زمانی که مجرد است، امتیاز بیشتری نسبت به زمانی که متاهل است دارا می باشد. لذا برای جبران امتیاز از دست رفته همسر وی بهتر است مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، مدرک تحصیلی معتبر به همراه مدارک سوابق شغلی، مشابه همسر خود ارائه دهد. اما در نظر داشته باشید بیشتر وزنه و بررسی ها بر روی اقدام کننده اصلی صورت میگیرد.

موارد مهمی که باید در مورد پرونده اکسپرس انتری خود توجه کنید.

اگر شما دعوتنامه ITA را دریافت کردید می توانید درخواست نهایی خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا ارائه دهید. کلیه مراحل ارسال مدارک و تکمیل فرمهای درخواست شما به صورت آنلاین می باشد فقط چند نکته را لازم می دانیم که شما مد نظر قرار دهید.

ارائه مدارک، مبنی بر اثبات تمکن مالی

تمام متقاضیان برنامه های FSWC و FSTC باید نشان دهند که در هنگام اسکان در کانادا پول کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود دارند. متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا و همچنین متقاضیان CEC از این الزامات معاف هستند.

حداقل میزان دارایی نقدی که باید به اداره مهاجرت کانادا نشان دهید بر اساس جدول زیر می باشد و ممکن است این جدول در آینده تغییر کند لذا برای دیدن نسخه بروز رسانی شده به وبسایت اداره مهاجرت کانادا در لینک زیر مراجعه نمایید. جدول زیر اپدیت تاریخ June 16, 2020 می باشد.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/documents/proof-funds.html

تمکن مالی اکسپرس انتری
تمکن مالی اکسپرس انتری

پیشنهاد کاری کانادا جهت دریافت امتیاز باید معتبر باشد

تصور غلطی که بسیاری از آن بی خبر هستند این میباشد که صرفا با دریافت یک پیشنهاد شغلی معمولی از یک کارفرمای کانادایی می توانند امتیاز مربوط به پیشنهاد شغلی را در سیستم اکسپرس انتری بدست آورند. نامه اثر گذاری بر بازار کار کانادایی (LMIA) نامه ای می باشد که برای پذیرفته شدن اکثر مشاغل موجود در کانادا مورد نیاز است تا جاب آفر شما معتبر شود و بتوانید با آن کسب امتیاز کنید. البته استثناهایی هم در این مورد وجود دارد که بعضی از مشاغل در کانادا وجود دارند که نیاز به LMIA  ندارند که اصطلاحا به آن مشاغل با LMIA-Exempt  گفته میشود.

در موارد خاص ، کارفرمایان کانادایی از نیاز به LMIA برای استخدام کارگران خارجی معاف هستند. سه دسته گسترده معافیت LMIA وجود دارد:

معافیت از طریق توافق نامه های تجارت بین المللی ، مانند NAFTA ؛

معافیت به دلیل توافق نامه ها بین دولت فدرال و دولت های استانی کانادا؛

معاف به دلیل “منافع کانادا” مانند انتقال افردای که برای یک شرکت کانادایی خارج از کانادا فعالیت میکنند.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد معافیت های LMIA ، لطفاً با دستورالعمل های IRCC در لینک زیر در مورد اینکه آیا شغلی پیشنهادی شا معاف از LMIA می باشد را بررسی نمایید. اگر برای پروفایل شغلی معاف از LMIA در پروفایل Express Entry خود مدعی امتیاز هستید معیارهای معافیت را در مدارک خود ارائه دهید.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/documents/offer-employment/lmia-exempt.html

بررسی پرونده شما بر اساس موارد ذکر شده در موقع ساخت پروفایل اکسپرس انتری می باشد

آیا شما بدون اطلاع از عواقب واقعی ، چند ماه یا چند سال سابقه کار غیر واقعی را در پروفایل اکسپرس انتری خود وارد کرده اید؟ خوب ، شما منتظر یک سورپرایز باید باشید.

اکثر اطلاعات مهمی که در ابتدای ورود به سیستم اکسپرس انتری وارد می کنید به طور خودکار به برنامه اقامت دائمی الکترونیکی  PR شما منتقل می شود. هر تغییری که در این مرحله انجام دهید می تواند برنامه شما را به خطر اندازد.

در نتیجه، مهم است که نسبت به همه چیزهایی که در اولین بار به آن اعتراف می کنید آگاه باشید. در ادامه از شما درخواست می شود برای پشتیبانی از ادعاهایی که مطرح کرده اید ، مستنداتی واقعی ارائه دهید.

دروغ گفتن و ارائه مدارک جعلی جهت دریافت اقامت دائم کانادا یک جرم جدی است و می تواند منجر به ممنوعیت پنج ساله یا دائمی شما برای ورود به کانادا شود.

متقاضیان FSTC و CEC  ارزیابی اعتبار سوابق تحصیلی خود را انجام دهید!

حتی اگر ECA برای FSTC و CEC الزامی نباشد ، هنوز باید این کار را انجام دهید. پس از اتمام ECA و افزودن به پروفایل اکسپرس انتری، نمرات به طور چشمگیری افزایش می یابد. بنابراین ، اگر متقاضی FSTC یا CEC هستید که فقط مدرک دیپلم دبیرستان ارائه داده اید. مدرک تحصیلی فوق دیپلم یا بالاتر خود را سریعا ارائه دهید. البته اگر خارج کانادا فارغ التحصیل شده اید که مدرک ECA را به همراه ترجمه مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید.

به چه مقدار امتیاز برای دریافت اقامت دائم از طریق برنامه ورود سریع نیاز داریم

پاسخ این سوال به دو بخش مهم تقسیم می شود : 1- قبل از ورود به استخر 2- بعد از ورود به استخر

 • قبل از ورود به استخر

سه برنامه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری وجود دارد که می توانید کاندیدای مهاجرت به کانادا شوید: کلاس نیروی کار ماهر فدرالFSWC) )، کلاس فنی و حرفه ای فدرال (FSTC ) و کلاس تجربه کانادایی (CEC).

کلاس نیروی فنی و حرفه ای (FSTC) برای افراد واجد شرایط که تجارب فنی بروز را داشته باشند که در لیست مشاغل مورد نیاز دولت کانادا قرار گرفته باشد. کلاس تجربه کانادایی(CEC) برای افرادی که دارای تجربه کاری کانادایی هستند میباشد. این دو برنامه (FTSTC) و (CEC) هیچکدام ملزم به داشتن حداقل امتیاز قبل از ورود به استخر را نمی خواهند.

از طرفی دیگر کلاس (FSWC) ، برای واجد شرایط  شدن افراد نیازمند کسب حداقل امتیار 67 از 100 را بدست آورند تا بتوانند پروفایل بسازند و وارد استخر شوند. توجه: این یک سیستم امتیاز دهی کاملاً جدا از سیستم امتیاز بندی CRS است. شاید کمی گیج کننده باشد ولی بهتر درک کردن موضوع این دو سیستم امتیاز بندی را اینطور می توان مطرح کرد که سیستم CRS برای رقابت با افراد در استخر ساخته شده است. ولی سیستم امتیاز بندی قدیمی مهاجرتی نیروی کار ماهر که از قبل از سال 2015 نیز بوده است پیش نیاز ورود شما به برنامه اکسپرس انتری می باشد که در ادامه به جزئیات آن و نحوه امتیاز بندی اشاره می کنیم.

سیستم امتیاز بندی برنامه نیروی کار ماهر فدرل کانادا (FSWC)

برای واجد شرایط بودن برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال ، داوطلبان باید حداقل 67 از 100 امتیاز را در این شبکه امتیاز بندی کسب کنند. لطفاً توجه داشته باشید که سیستم امتیاز بندی کاملاً جدا از سیستم جامع رتبه بندی (CRS) است که برای رتبه بندی تمام پروفایل ها و کلاس های برنامه اکسپرس انتری استفاده می شود.

مواردی که برای امتیاز بندی لحاظ می شوند عبارتند از :

برای دریافت اطلاعات دقیق از نحوه تقسیم بندی امتیازات در هر بخش لینک هر بخش را میتوانید باز کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید و یا به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/eligibility/federal-skilled-workers/six-selection-factors-federal-skilled-workers.html

 • بعد از ورود به استخر

در استخر اکسپر انتری کانادا، نامزدها صرف نظر از اینکه در چه برنامه ای واجد شرایط میباشند، نمره CRS دریافت می کنند که با دیگر نامزد ها در رقابت قرار میگیرند و بسیار تعیین کننده می باشد.

این نمره مشخص می کند که کاندیدا چه جایگاهی در استخر اکپرس انتری دارد . وقتی IRCC قرعه کشی اکسپرس انتری را انجام می دهد ، امتیاز CRS نقس اصلی تصمیم گیری برای نامزدها جهت دریافت دعوتنامه و در ادامه دریافت اقامت دائم کانادا می باشد.

هزینه دولتی کانادا
هزینه دولتی کانادا

هزینه بایومتریک کانادا
هزینه بایومتریک کانادا

میزان هزینه دولتی جهت اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری

جدا از هزینه های ارزیابی مدرک تحصیلی شما یا همان ECA و همچنین هزینه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی هزینه های دولتی به سه بخش تقسیم میشوند:

 • processing fee for you and your family members
 • right of permanent residence fee
 • biometrics fee

برای مرور کلی در مورد هزینه های مربوط به برنامه اکسپرس انتری کانادا، به جدول زیر مراجعه کنید.

همچنین برای دریافت اطلاعات دقیق و کامل و توضیحات در مورد هر بخش می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/apply-permanent-residence/fees.html

هزینه های دولتی را در زمان ارسال الکترونیکی مدارک خود به صورت آنلاین پرداخت می نمایید.

جهت پرداخت به یک ویزا کارت نیازمند هستید و یا میتوانید از طریق موسسات معتبر پرداخت بین المللی که واریز وجه انجام میدهند این کار را انجام دهید.

مدت زمان صرف شده جهت اقدام و دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری

شما پس از اینکه وارد استخر می شوید ممکن است بعد از 1 هفته یا حداکثر یک سال دعونامه (ITA) بر اساس امتیاز CRS شما صادر شود. پس از دریافت دعوتنامه شما 2 ماه حداکثر فرصت دارید تا مدارک خود را به صورت الکترونیکی ارسال نمایید و پس از ارسال مدارک، حداکثر 6 ماه زمان می برد تا جهت ویزای اقامت دائم کانادا برای شما صادر شود. در نتیجه بررسی پرونده شما در برنامه اکسپرس انتری در اداره مهاجرت کانادا معمولا کمتر از 6 ماه طول می کشد.

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟